ربات اسپات گرید چیست و چگونه کار می‌کند؟

ربات اسپات گرید چیست؟

تنها اصل بازارهای مالی، خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت‌ بالاتر است. الگوریتم اسپات گرید به معامله‌گران اجازه میدهد تا از نوسان قیمت در بازار سود کسب کنند.
ربات اسپات گرید با استفاده از این الگوریتم، سفارشات خرید و فروش را در فواصل و محدوده قیمتی که توسط شما از پیش تعیین شده، قرار می‌دهد.

ربات اسپات گرید چگونه کار میکند؟

ربات اسپات گرید نیاز به تعیین یک قیمت کمینه و یک قیمت بیشینه دارد و برای اینکه ریسک معاملات را به حداقل‌ترین حالت ممکن برساند، به چند گرید (بخش، گام) نیاز است تا سرمایه‌ای که در اختیار دارد را بین آن‌ها تقسیم کند. 

این ربات باید سریع‌ترین واکنش را به تغییرات قیمت داشته باشد و برای رسیدن به این هدف، بعد از شروع به کار، در شرایط صعودی، هربار که نمودار قیمت یک گرید را قطع کند، سفارش فروش فعال می‌شود.

در شرایط نزولی نیز هربار نمودار قیمت یک گرید را قطع کند، سفارش خرید فعال می‌شود.
زمانی که روند بازار نزولی باشد ربات در هر گرید به اندازه‌ای که در تنظیمات آن تعیین شده خرید انجام میدهد و زمانی که روند بازار صعودی باشد، ربات در هر گرید به همان اندازه سفارش فروش ثبت می‌کند.

اگر قیمت بازار از مقدار بیشینه بالاتر رود و یا از مقدار کمینه کمتر شود، فعالیت ربات تا زمانی که دوباره قیمت به بازه تعیین شده برگردد، متوقف خواهد شد.

سود هر معامله، برابر است با اختلاف قیمت هر دو گرید در حجم معامله و سود کلی بات اسپات گرید برابر است با مجموع سودهای دریافت شده از معاملات.

توجه داشته باشید در صورتی که حد سود یا حد ضرر برای ربات تعیین نشده باشد، معاملات بات به طور نامحدود ادامه خواهد داشت.

چگونه در ارزپلاس ربات اسپات گرید بسازیم؟

بعد از ورود به حساب کاربری از داشبورد گزینه ربات معامله‌گر و یا از منوی صرافی، قسمت معامله، ربات معامله‌گر رو انتخاب کنید:

در این صفحه، مجموع دارایی‌هایی که در بات سرمایه‌گذاری کرده‌اید را به شما نمایش داده می‌شود (1). همچنین می‌توانید تعداد ربات‌هایی که فعال دارید، مجموع سود یا زیانی که از ربات‌ها دریافت کردید و بازدهی ربات‌های خود را مشاهده کنید (2).

با کلیک روی گزینه “ساختن” ‌توانید یک ربات اسپات گرید ایجاد کنید.

در قسمت پایینی صفحه نیز ربات‌هایی که توسط سایر کاربران ساخته شده به شما نمایش داده می‌شود(4). با کلیک روی گزینه کپی یک ربات مشابه برای شما ساخته خواهد شد.

در ادامه به آموزش ساخت ربات جدید می‌پردازیم.

ابتدا بازار معاملاتی مورد نظر خود را انتخاب کنید (1):

سپس پارامترهای مربوط به ربات را تنظیم کنید (2) و در پایان در بخش پایینی صفحه جزئیات بات ساخته شده به شما نمایش داده می‌شود(3).

شما به دو صورت می‌توانید از ربات اسپات گرید استفاده و آن را تنظیم کنید:
1. استفاده از پیشنهاد خودکار (هوش مصنوعی ارزپلاس/ AI):
در این حالت پارامترهای مختلف ربات مثل مقدار کمینه، بیشینه و گریدهای ربات به صورت خودکار برای کاربر تنظیم و تعیین می‌شود و تنها پارامتری که لازم هست شما تعیین کنید، مقدار سرمایه‌ای که قصد دارید در اختیار ربات قرار دهید، می‌باشد.
در اینجا بازه قیمتی یعنی مقدار کمینه و بیشینه و همچین تعداد سفارش‌گذاری یا همان تعداد گریدها  به شما نمایش داده میشود و شما باید مقداری که می خواهید در بات معامله شود را در این قسمت وارد کنید:

در بخش پیشرفته نیز می‌توانید، قیمت شروع را تعیین کنید، یعنی زمانی که قیمت بازار انتخابی، از قیمت شروع تعیین شده عبور کند، ربات شما فعال خواهد شد.

با مشخص کردن حد ضرر و حد سود نیز تعیین می‌کنید که ربات شما چه زمانی متوقف شود. در صورتی که قیمت بازار از حد ضرر پایین‌تر بیاید یا از حد سود بالاتر رود، ربات به طور کامل متوقف شده و همه‌ی دارایی‌ها به دارایی پایه تبدیل می‌شود. 

2. استفاده از شخصی سازی:
در این حالت پارامترهای مختلف ربات باید توسط خود شما تعیین شود. 

پارامترهای مهم ربات اسپات گرید عبارتند از:

قیمت کمینه: در این قسمت شما پایین‌ترین نقطه محدوده‌ی قیمتی مدنظر خود را مشخص می‌کنید. این نکته را مدنظر قرار دهید که سیستم در زمانی که قیمت بازار پایین‌تر از مقدار کمینه است، سفارشات را اجرا نمی‌کند.

قیمت بیشینه: در این قسمت شما بالاترین نقطه محدوده‌ی قیمتی مدنظر خود را مشخص می‌کنید. این نکته را مدنظر قرار دهید که سیستم در زمانی که قیمت بازار بالا‌تر از مقدار بیشینه است، سفارشات را اجرا نمی‌کند.

تعداد گرید: با تعیین تعداد گرید، فاصله قیمتی بین قیمت کمینه و قیمت بیشینه به این تعداد گرید تقسیم می‌شود و نقاط معاملاتی شما مشخص می‌شود.

مقدار: در اینجا مقدار سرمایه‌گذاری خود (ریالی یا تتری) را در ربات خود مشخص می‌کنید.

در نهایت هم می‌توانید مانند حالت خودکار، پارامترهای پیشرفته یعنی، قیمت شروع، حد ضرر و حد سود را تعیین کنید.

توجه: حداقل مقداری که می‌توانید در بات سرمایه‌گذاری کنید، 300هزار تومان در بازار تومانی و 15 تتر در بازار تتری می‌باشد و با افزایش تعداد گرید، این مقدار تغییر می‌کند.


دقت داشته باشید که تمامی پارامترهای مشخص شده در این آموزش به صورت فرضی هستند و فقط برای مثال و آموزش به کار گرفته شده‌اند.